Máte protokol? A můžu ho vidět?
Jsi součástí bytí a až jednou odhodíš tuhle schránku z masa a kostí, jediné co ti zůstane je to, co jsi prožil a co ses naučil.
Kdo mi to řekl nevím, možná se mi to jen zdálo, ale nosím to v sobě. A zkouším se tím řídit, když zrovna mám chuť a sílu vnímat svět kolem sebe. Každá nová zkušenost je dobrá zkušenost a každý střípek poznání je jako jiskra v temnotě nevědomosti.
Tohle uvažování ze mě udělalo “yes man“. Málokdy u něčeho vydržím ve chvíli, kdy mám pocit, že už mi to nic nedává a ještě méně dokážu odmítat zajímavé příležitosti, kdy se můžu něco naučit, někam se posunout. A taky jsem se naučil, že rčení “co tě nezabije, to tě posílí“ jde shrnout vědeckým termínem hormeze. Mělo by jít o příznivé působení mírného stresu nebo zátěže a mě konkrétně zajímá mitohormeze. Jednoduše řečeno, tělo je neustále potřeba překvapovat, aby nemělo čas rozpadat se a stárnout.
Jaký je můj životní rytmus?
Intermittent fasting 🇬🇧(přerušovaný půst 🇨🇿) - jednoduchá věc. První jídlo dne mezi 13-14 hodinou a poslední kolem 19. Nebo jednodušší varianta - první jídlo dne aspoň 2 hodiny po probuzení a poslední aspoň 3 hodiny před usnutím. Proč? Protože ti to srovná zažívání, uvažování, metabolické procesy a třeba i pomůže líp usnout. Funguje to? Za sebe můžu říct, že ano. Obvykle mám 18 hodin bez jídla a 6 hodin na jídlo. Hlad nemám, váhu jsem neztratil, cítím se dobře a během dopoledne udělám mnohem víc práce, než když jsem se nacpal snídaní a pak si ještě dopřál svačinku. Je na to aplikace? Jasně. Na mobilu používám aplikaci Zero a vlastně ji ani nemám moc rád, ale má časovač, který mi běží na ploše telefonu a ukazuje, kolik času mi zbývá do prvního jídla dne. Pomohlo mi to hlavně v prvních 5-6 týdnech, protože když jsem dostal chuť něco sníst během dopoledne, bylo mi líto vypnout měření půstu. A pak jsem si prostě zvyknul.
Běh - to může zkoušet každý, vedlejší účinky jsou zanedbatelné a předávkování nehrozí. Já běhám 4-6 dny v týdnu a když je příznivá situace, naběhám lehce přes 300 km za měsíc. Baví mě to i po 12 letech a jestli chcete, můžete mě sledovat na aplikaci Strava.
Cvičení - je mi tolik, kolik mi je a mám sedavé zaměsnání. Navíc celoživotín problémy s držením těla a více disbalancí než nepravidelný mnohostěn. Proto jsem se rozhodl cvičit aspoň cviky s vlastní vahou a hodně mi v tom pomohl youtube kanál Calisthenicmovement 🇬🇧. Nic složitého, stačí 15-20 minut každý druhý den a citím se líp, než když jsem jen seděl shrbený u klávesnice. Cvičím pár měsíců, vytvořil jsem si pozitivní návyk a mám radost, když cítím, že se mi některé cviky začínají dařit a mám lepší kontrolu nad pohybem. Vlastně je to taková trochu meditace.
Meditace - tu jsem objevil když mi bylo asi 14 a od té doby se k ní střídavě vracím. Vyzkoušel jsem mnoho druhů a způsobů a všechny nějak fungují a všechny přijdou v tu správnou chvíli. A i na meditaci je samozřejmě spousta aplikací. Já mám rád Medito 🇬🇧. Je zadarmo, na nic si nehraje a stojí za ní holandská nezisková nadace, provozovaná na dobrovolnické bázi, do které se můžete zapojit i vy, pokud vám to dává smysl.
Omega 3 - pořádně mastné kyseliny ideálně z mořských ryb. Jako vegetarian bych sice byl radši, kdyby bylo možné dostávat dostatek omega 3 z rostlinných zdrojů, ale to bohužel není úplně reálné. Účinky omega 3 by měly být od podpory imunitního systému, přes kardiovaskulární systém a nervovou soustavu až po protizánětlivé účinky. A to rozhodně není k zahození. Velmi prospěšné by omega 3 měly být pro děti, u kterých podporují rozvoj nervové soustavy. A naopak u lidí starších by mohly pozitivně snižovat rizika neurodegenerativních onemocnění.
Vitamín D 🇨🇿 - sice se jmenuje vitamín, ale ve skutečnosti je to steroidní hormon. Zní to sice trochu děsivě, ale daleko lépe to popisuje skutečný význam téhle šikovné látky. Vitamín D se v těle váže na receptory (VDR) a dokáže aktivovat některé segmenty DNA. Je extrémně důležitý pro celou řadu procesů a přitom drtivá většina populace trpí jeho nedostatkem. Samozřejmě ho můžete získat ze sluníčka, ale při běžném životním stylu městské krysy v podstatě musíte suplementovat. A klidně si berte Dčko každý den, předávkování opravdu nehrozí.
Resveratrol 🇨🇿 - konečně pilulka, která umí úplně všechno. A nebo taky ne. Resveratrol je látka přírodního původu a proslulost si získala tím, že je v červeném víně. Jenže účinná dávka je tak vysoká, že byste museli vypít 200 skleniček červeného denně a to je poněkud nepraktické. Já ho beru pro jeho možné účinky na metabolismus a snad i schopnost aktivace sirtuinu SIRT1. Mohlo by to pomoc dožít se v docela dobré kondici docela vysokého věku. Tak uvidíme.
NMN 🇬🇧 - Miláček s romantickým názvem nicotinamide mononucleotide by mohl fungovat podobně jako resveratrol a podoporovat mitochondriální metabolismus a zpomalovat některé procesy spojené se stárnutím buněk. U myší to funguje, snad to bude fungovat i na holuba.
Zkuste si denní režim jako má Dalai Lama
Přesně to udělal Nathaniel Drew a natočil o tom poutavé vyprávění pro svůj youtube kanál. Denní režim Jeho svatosti vychází z obecných pravidel tibetského buddhismu a základní rozvrh vypadá asi takhle:
3:00 budíček, hygiena, meditace
5:00 krátká procházka
5:30 snídaně
6:00 meditace
9.00 studium posvátných textů
11.30 oběd - a zároveň poslední jídlo dne
12:30 práce
15:30 - 17:00 osobní volno - koníčky, setkávání s přáteli
17:00 čaj
19:00 spánek
Na tomhle denním režimu je vidět, že tradiční společnosti intuitivně dodržují pravidla zdravého životního stylu. Dostatek spánku, kalorická restrikce, cirkadiální rytmus, čas na sebe, zapojení do komunity, introspekce, pohyb a otužování. No, a naše supertechnická, hyper-rozvinutá společnost si k tomu všemu musí dojít přes věděcké poznatky, lékařskou vědu a mobilní aplikace.
Podívejte se na vyprávění o tom, jak se Nathaniel pustil do náročného denního režimu a jak se mu vedlo a pak se určitě podívejte i na jeho další videa. Moc se mi líbí jeho styl vyprávění a veskrze pozitivní sdělení, která jeho videa přinášejí 🇬🇧.
Maraton. 104 maratonů za sebou. S jednou nohou
Nový ženský světový rekord v počtu za sebou uběhnutých maratonů vytvořila Jacky Hunt-Broersma. Dokázala běžet jeden maraton každý den a těch dní bylo 104. Jacky přežila rakovinu, ale lékaři jí museli amputovat nohu pod kolenem. Zůstala aktivní a nepřestala si dávat velké cíle. A jedním z nich bylo překonání rekordu v počtu po soubě jdoucích maratonů. Povedlo se a Jacky je neuvěřitelnou inspirací. Pokud jste si někdy zkusili zaběhnout aspoň jeden maraton, víte jaká je to dřina a jak rozbitý je člověk několik dní potom, co doběhl. A teď si představte, že do toho jdete znova hned druhý den. A pak znova a znova a pak ještě dalších 101 dní.
https://www.ncrunnerjacky.com tady si můžete o Jacky a jejím projektu přečíst víc.
A já už se těším na Mácháč
Jsou závody, kam se budu vždycky rád vracet a Mácháč Run Fest rozhodně patří mezi moje nejoblíbenější. Má všechno, co je potřeba pro tu správnou pohodu a radost z běhu. Skvělá trasa, nepřekonatelná atmosféra a organizace, svoboda, volnost, ale taky pořádná makačka a hodně kvalitní výkony borců ve všech kategoriích. Víc o tomhle kultovním závodě jsem napsal v článku pro Rungo.cz.
Ahoj Karle. Jak hodnotíš po 9 měsících užívání Resveratrolu, NMN? :-) Tedy za předpokladu, že to stále užíváš. Tuším, že jsi čerpal od Sinclaira z konce stárnutí, že? On tam k tomu ještě zobal aspirin :-)